Voucher na prezent – piękna biżuteria to zawsze sprawdzony pomysł na upominek
2021-02-17Wyraz miłości, przyjaźni, wdzięczności czy szacunku – wręczanie prezentów to gest, który w symboliczny sposób przekazuje obdarowanej osobie ważny komunikat, podkreślający wyjątkowość chwili czy sytuacji. Wzajemne obdarowywanie się to rytuał bardzo silnie zakorzeniony w każdym społeczeństwie, a dawanie i otrzymywanie upominków daje obu stronom bardzo wiele satysfakcji i szczęścia.
Zwyczaj dawania prezentów, które niosą ogromną radość
Prezenty odgrywają bardzo dużą rolę w kontekście społecznych relacji, choć rzadko kiedy zdajemy sobie z tego sprawę. Sam fakt, że ktoś pomyśli o nas planując kupno prezentów np. z okazji świąt świadczy o tym, że jest gotowy poświęcić swój czas tylko dla nas, interesuje go to co nas cieszy, co się nam podoba sprawia radość. Ktoś o nas myśli, a więc nie jesteśmy dla niego obojętni. Co ważne, bardzo często ogromne szczęście daje nam nie tyle otrzymany przedmiot, co sam gest. Lubimy być obdarowywani, niezależnie od wartości materialnej upominku. Wspaniałe prezenty pozwalają podziękować rodzicom, przyjaciołom za wsparcie, miłość, pomoc. Możemy do nich napisać podziękowanie, które wzmocni nasz przekaz i będzie miłym dodatkiem do materialnego upominku.
Tradycja wręczania prezentów zakorzeniona jest od bardzo dawna. Ogólnie sama idea obdarowywania się nawzajem sięga czasów starożytnych i związana jest z handlem wymiennym, niezależnie od szerokości geograficznej. Trzeba jednak pamiętać, że wymiana darów to nie to samo co wręczenie komuś prezentu – te dajemy przecież bezinteresownie, nie oczekując nic w zamian (materialnego!). Najpopularniejszym rodzajem podarunku jest prezent urodzinowy, np. na 18, 30 czy 40 urodziny. Z kolei grudzień to prezenty świąteczne wybierane dla każdego z członków rodziny. Okazji zatem jest wiele, by dać drugiej osobie miły upominek.
Czy wiesz, że… – kilka słów o sztuce dawania i otrzymywania prezentów
Przyjmowanie i dawanie prezentów nie jest łatwą sprawą i podlega pewnym zasadom savoir vivre. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, z którego dowiesz się o czym pamiętać. Jakich prezentów nie dawać, jak je zapakować i jak reagować otrzymując prezent, nawet taki nietrafiony. Kiedy otrzymujemy prezent, to powinniśmy również wyrazić naszą reakcję odpowiednimi słowami.
Szukając prezentu dla drugiej osoby pamiętaj, że świadczy on o Tobie – w końcu rzutuje on na to, jak osoba obdarowana o Tobie pomyśli. To ważne, zwłaszcza jeśli zależy Ci na wywarciu dobrego wrażenia. Za nietrafione prezenty uważa się przede wszystkim te zbyt osobiste i zbyt praktyczne. Nie dawaj również prezentów, które sugerują problemy obdarowanego lub mające nakłonić go do radykalnej zmiany. Pamiętaj też o wartości – prezent nie powinien być ani za tani, ani zbyt drogi (by nie wprawić drugiej osoby w zakłopotanie). Oczywiście są odstępstwa od tych reguł – jeśli wiesz, że bliska Ci osoba marzy o świetnym żelazku lub suszarce do włosów, a wasze relacje są bardzo bliskie. Jeśli masz pewność, że taki prezent ją najbardziej ucieszy – możesz się na to zdecydować. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie rzeczy, która z jednej strony jest praktyczna, ale z drugiej nieco zbyteczna i postrzegana w kategoriach luksusu.
Prezenty osobiste również sprawdzą się tylko w sytuacjach, w których między darczyńcą a obdarowanym jest szczególna, bliska relacja. Perfum czy kosmetyków nie powinno się więc wręczać w sytuacjach zawodowych i bardzo formalnych. Pamiętaj też, żeby uważać z wręczaniem alkoholu osobom, które słabo znasz. Być może borykała się w swojej przeszłości z problemami, o których nie masz pojęcia!
Otrzymany prezent wymaga eleganckiej oprawy
Chcąc podarować komuś prezent nie zapominaj o starannym zapakowaniu – opakowanie jest bardzo ważne, to ono buduje pierwsze wrażenie. Zamiast kupować torebkę, wybierz ładny papier, elegancką wstążkę, estetyczną bibułę i zapakuj go sam. Osoba obdarowana na pewno doceni Twój wysiłek i gest.
I od tej reguły jest odstępstwo – na przykład biżuteria na prezent>> z reguły zawsze umieszczona jest w gustownym opakowaniu, z dołączonym bilecikiem z Twoimi życzeniami. Skorzystaj z tego – radość z otrzymania takiego upominku i jego odpakowywanie będzie dla Ciebie bezcennym widokiem.
Jak reagować otrzymując prezent?
Zasady savoir vivre są jasne – prezent odpakuj od razu po otrzymaniu tak, aby darczyńca mógł zobaczyć Twoją reakcję. Pamiętaj, że za prezent zawsze powinieneś podziękować dwa razy – pierwszy raz po otrzymaniu, a drugi po rozpakowaniu. Wyjątkiem od tych reguł jest sytuacja, w której dostajesz dużo prezentów i ich rozpakowywanie na bieżąco zajęłoby zbyt dużo czasu. Wówczas podziękuj każdemu za upominek, odłóż je na bok, a po rozpakowaniu zadzwoń do każdego z darczyńców. Za każdą rzecz serdecznie dziękujemy!
Jak podziękować za niespodziewany prezent?
A jeśli otrzymasz prezent, który totalnie Ci się nie podoba? Najważniejsze – nie okazuj niezadowolenia. Uśmiechnij się, podziękuj i doceń starania drugiej osoby. Takie błędy mogą się zdarzyć każdemu, więc bądź wyrozumiały. Pamiętaj też, by przy najbliższej okazji nie pozbywać się nietrafionego prezentu. Niespodziewany upominek może wprawić w zakłopotanie, ale ważne, by wyjść z całej sytuacji z klasą.
Kwiaty, słodycze, biżuteria na prezent – uniwersalne upominki
Czy wiesz, że podarowanie prezentu to złożony proces, bardzo często rozłożony w czasie i pochłaniający bardzo wiele energii? Składa się on z trzech faz. Pierwsza to ta, w której szukasz idealnego pomysłu na prezent dla wybranej osoby i na daną okoliczność. Bierzesz pod uwagę jej gust i preferencje, określasz budżet i spędzasz czas na poszukiwaniu przedmiotu, który uznasz za najbardziej odpowiedni.
Serdeczne podziękowania możesz wyrazić na wiele sposobów
Są rzeczy, które uważa się za prezenty uniwersalne i ponadczasowe. Oczywiście i te powinieneś jak najbardziej dopasować do preferencji osoby, którą chcesz obdarować, jednak te mają wartość same w sobie. Przykładem są oczywiście kwiaty (w naszej kulturze kwiaty wręcza się głównie kobietom), ale zanim kupisz bukiet poszukaj informacji o zasadach wręczania kwiatów. Innym pomysłem na prezent są luksusowe słodycze i inne artykuły spożywcze „z górnej półki” tj. kawy, herbaty czy przetwory z różnych stron świata. Nie bez powodu kosze prezentowe są ostatnio tak popularne. W ramach podziękowania możemy podarować, co tylko chcemy.
Prezenty, które przynoszą ogromną radość
Biżuteria na prezent – wydawać się może, że jest to prezent zbyt osobisty, jednak w sklepach z biżuterią jest tak ogromny wybór, że bez problemu znajdziesz uniwersalny i ponadczasowy model łańcuszka, zawieszki czy bransoletki. Srebrna lub złota biżuteria jest zawsze mile widziana, można ją wręczyć praktycznie na każdą okazję. Pamiętaj jednak, że czym innym musisz kierować się szukając biżuterii na prezent dla mamy lub żony, czym innym dla przyjaciółki, a jeszcze inne kryteria wyboru biżuterii musisz przyjąć wybierając prezent dla szefowej. Trzeba też przemyśleć dobór odpowiednich słów, które utworzy składane życzenia. Możesz napisać słowa wdzięczności na kartce lub po prostu, wypowiedzieć je na głos. Podziękowania za prezent nie muszą być skomplikowane. Czasami wystarczą zupełnie proste słowa.